България преодолява кризата в еврозоната с малко щети благодарение на строгата фискална политика и за сметка на бавния растеж и на един от най-ниските жизнени стандарти в Европейския съюз. Това пише в материал на агенция „Ройтерс” за основните политически рискове в България.
Според агенцията, мерките за икономии и неуспеха на правителството да се справи ефективно с ширещата се корупция намалиха преднината на дясноцентристката партия ГЕРБ на премиера Бойко Борисов пред опозиционните социалисти преди изборите през юни.
В анализа, озаглавен „Основни политически рискове, които да се наблюдават в България“, се изброяват спадът на подкрепата за правителството, вялата икономика, както и корупцията и престъпността. Агенцията се позовава на неотдавнашно социологическо проучване, според което нито ГЕРБ, нито БСП ще спечелят абсолютно мнозинство на изборите през юни и в парламента вероятно ще влязат пет партии.
Неясно остава дали икономическите проблеми и споровете за АЕЦ „Белене”, които намаляват популярността на премиера Бойко Борисов, ще го накарат да прибегне до популистки ходове. Друг по-общ въпрос според „Ройтерс” е дали в изборната година правителството в София ще се въздържи от щедри разходи, които могат да увеличат бюджетния дефицит.
Трети процес, който ще се наблюдава в България, е дали страната ще се пребори с престъпността и корупцията и ще има ли осъдителна присъда срещу висш държавен служител. Това вероятно няма да се отрази на пазарите в краткосрочен план, но ще бъде сигнал към инвеститорите, че в България ще е по-лесно да се прави бизнес.
В материала се посочва, че корупцията и организираната престъпност продължават да измъчват България 20 години след края на комунистическото управление, като отблъскват инвеститорите, забавят икономическия ръст и отлагат влизането на страната в Шенгенската зона.
/КРОСС/